दुर्गेशको नयाँ गीत विवादमा

१६ साउन,काष्ठमाण्डौ

गायक दुर्गेश थापाको नयाँ गीत ‘बीच्च बीच्चमा ४– ख्यास्स पुतली’ विवादमा तानिएको छ । गीतले तीजको मर्म विपरीत रहेको र कला संस्कृतिमाथि प्रहार गरिएको टीका टिप्पणी गरिएको छ । विगतमा पनि दुर्गेशको गीत विवादमा तानिने गरेको थियो ।
‘बीच्च बीच्चमा’को चौथो सिरिजको रुपमा दुर्गेशले केही दिन अगाडि बजारमा ल्याएको यो गीतप्रति राष्ट्रिय लोक तथा दोहोरी गीत प्रतिष्ठानले समेत आपत्ति जनाएको छ । केही महिना अगाडि तीज गीतमा भद्दा शब्द प्रयोग नगर्न अनुरोधसमेत गरेको आफ्नो अनुरोधको बेवास्ता गर्दै दुर्गेशले गीत ल्याएको भन्दै आपत्ति जनाएको हो ।
दुर्गेशले गीत सार्वजनिक गर्नु अगाडि प्रतिष्ठानअन्तर्गत गठित विकृति विसंगति न्यूनीकरण समितिले गीतमा प्रयोग भएको शब्द ‘ख्यास्स पुतली’ हटाउन दुर्गेशलाई ध्यानाकर्षण पत्रसमेत काटेको थियो ।


पैसा र चर्चाभन्दा कलाकारितामा नैतिकता र इमान्दारिता महत्वपूर्ण हुने प्रतिष्ठानले दुर्गेशलाई भनेको थियो । तर, दुर्गेशले उक्त शब्द नहटाइ गीत बाहिर ल्याएका छन् । प्रतिष्ठानले गरेको पटक पटकको अनुरोध दुर्गेशले बेवास्ता गरेको प्रतिष्ठानका अध्यक्ष रमेश बिजीले बताए ।गीत ल्याउने हल्ला चले लगत्तै हामीले मौखिक तथा पत्र मार्फत पनि दुर्गेशलाई अनुरोध गरेका थियो । गीतमा भल्गारिटी नल्याउन, तीज हाम्रो संस्कृति हो भनेर पनि भनेका थियो । प्रतिष्ठानका अध्यक्ष बिजीले भने दुर्गेशले व्यक्तिगत रुपमा मैले चर्चा कमाएको छु । राज्यले त केही गरेको छैन । संघसंस्थाले के गर्न सक्छ भन्दै हाम्रो अनुरोध टेर्नुभएन ।प्रतिष्ठाको क्षेत्राधिकारभित्र यस्ता गीतलाई छेक्ने अधिकार नभएको समेत बताएका अध्यक्ष बिजीले प्रतिष्ठानले संस्थाबाट उनलाई हटाएर कुनै दुर्गेशको विषयमा हामी आइतबार बैठक बस्दैछौ“ । बैठकमा दुर्गेश विरुद्ध राज्यलाई कारबाहीको माग र गुगललाई गीत हटाउन अनुरोधसम्मको निर्णय हुनेछ ।

आइतबारको बैठकका लागि प्रतिष्ठानका पूर्वअध्यक्षसँग समेत छलफल भएको जानकारी दिएका अध्यक्ष बिजीले दुर्गेशको क्रियाकलापको बिषयमा महिला दिदीबहिनी पनि उत्रिनुपर्ने बताए । बिजीले थपे महिला दिदीबहिनीले दुर्गेश बिरुद्ध उत्रिएर उनलाई अव यस्तो कार्य गर्नका हतोत्साहित गर्नुपर्छ । नत्र दुर्गेशको यस्ता क्रियाकलाप रोकिँदैन । आइतबारको बैठकमा प्रतिष्ठानले गर्न मिल्ने कारबाही गर्ने नमिलेको बिषयमा राज्य र सम्बन्धित निकायलाई अनुरोध गर्ने निर्णय समेत गरिने बिजीले जानकारी गराए । जुलाई २३ मा रिलिज भएको गीतमा संगीत, शब्द र स्वर दुर्गेशकै रहेको छ ।

अघिल्लो सामग्रीबेन स्टोक्सले लिए अनिश्चित समयका लागि विश्राम
यसपछिको सामग्रीथाइराइडको उपचार कसरी गरिन्छ ?