वैशाख २१, रौतहट
बर्खामा आउजाउ नै रोकिने भन्दै चन्द्रपुर ३ का स्थानीयले चाँदी खोलाको पुल निर्माण चाँडो सक्न दबाब दिएका छन् । उनीहरूले सडक डिभिजन कार्यालयलाई ज्ञापनपत्र बुझाएका हुन् ।ठेकेदारले कछुवा गतिमा पुल निर्माण गरिरहेको स्थानीयको भनाइ छ । निर्माणको गति नबढाए सडक कार्यालयमै धर्ना दिने स्थानीयले तयारी गरेका छन् । पुलको २०७४ असार ३१ गते ठेक्का सम्झौता भई २०७६ असार ३१ गते सक्नुपर्ने थियो । तर, अझै पुलको काम बाँकी रहेको भन्दै स्थानीयले विरोध जनाएका हुन् । उनीहरूले ठेकेदारलाई कारबाही गर्नुपर्ने माग गरे ।
गैंडाटारका स्थानीयलाई चाँदी खोला तरेर चन्द्रनिगाहपुर आउन कठिन हुन थालेपछि त्यहाँ पुल निर्माणको ठेक्का लागेको थियो । ठेकेदारले पुल बनाउन ढिलाइ गरेपछि स्थानीयले दबाब दिन संघर्ष समिति गठन गरेका छन् । समितिका प्रतिनिधि राजु धामीले ठेकेदारको लापरबाहीका कारण समयमा पुल बन्न नसकेको र सम्बन्धित निकायले पहल गरेर चाँडै काम सकोस भनेर दबाबका लागी ज्ञापनपत्र बुझाएको बताए ।
‘अहिलेसम्म पुलको पिलर हेर्दै खोल तर्नुपर्ने अवस्था छ । अब केही समय कुर्छौं । ठेकेदारले तीव्र गतिमा काम गर्छरगर्दैन हेर्छौं,’ उनले भने, ‘त्यसपछि सम्बन्धित निकायमा धर्ना दिन्छौं । ठेकेदारलाई कारबाही गर्न दबाब दिन्छौं ।’


पुल निर्माणस्थलमा कुनै किसिमको विरोध नभए पनि ठेकेदारले कामै गरेको छैन् । चन्द्रपुर बजारसित जोड्ने पुलको निर्माण पप्पु कन्स्ट्रक्सन र शिवशंकर जेभीले जिम्मा लिएको हो । अहिलेसम्म ५० प्रतिशत मात्र काम भएको छ । जेभीले ठेक्का नम्बर ५३ को २५ करोड ३६ लाखमा २४ हजारमा सकारेको हो । वर्षाका बेला वारपार गर्न कठिन हुँदै आएका स्थानीयले अहिलेसम्म पुलको पिलरबाहेकको काम देख्नै पाएका छैनन् ।
सम्झौता अनुसार निर्माण कार्य नसकिएपछि पहिलो पटक साधारण खरिद नियमावली ९नवौं संशोधन० अनुसार डेढ वर्षका लागि म्याद थपिएको थियो । थपिएको म्यादअनुसार गत पुस १४ मा निर्माण कार्य सक्नुपर्नेमा ठेकेदारले कोरोना, लकडाउनलगायत विभिन्न बहाना गर्दै काम सकेन ।
दोस्रो पटक सरकारको गत माघ ११ को निर्णयअनुसार कोभिड–१९ को कारण देखाई ६ महिना म्याद थप गरिएको छ । अब ठेकेदारले आगामी असार १३ गतेसम्म निर्माण सक्नुपर्ने हुन्छ । बल्लतल्ल ठेकेदारले काम थालेको सडक डिभजिन चन्द्रनिगाहपुरका इन्जिनियर रामनरेश केसरीले बताए । ‘काम निकै सुस्त गतिमा गर्न थालेको छ,’ उनले भने, ‘समयमा काम सक्न जति दबाब दिए पनि टेरेको छैन ।’

ठेकेदार कम्पनीका सञ्चालक दयाराम साहले बजेट,वर्षा, निर्माण सामग्रीको अभाव तथा विभिन्न कारणले निर्माणमा ढिलाइ भएको बताए । ‘प्राविधिक कारणले ढिला हुन गएको हो,’ उनले भने, ‘काम गर्दैछु । अब चाँडै सक्छु । आन्तरिक समस्याले समयमा निर्माण सकिएन ।’ १० वटा पिलर र ११ वटा स्पानको काम थालिएको छ । गैंडाटारका वडाध्यक्ष रवि देवकोटाले अब पनि ठेकेदारले काम गर्न आनाकानी गरे संघर्षमा उत्रने चेतावनी दिए ।
साभार कान्तिपुर

अघिल्लो सामग्रीशेयरमा लगानी गर्नु भन्दा पहिला लगानीकर्ताले ध्यान दिनु पर्ने कुराहरु
यसपछिको सामग्रीनिषेधाज्ञाका बिच राजधानीबाट घर फर्कन पाउने